Sort by

KSwiz has logged 49 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Gothika

Gothika

2003
×
★½
Edit this entry  
24
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
22
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry