RSS feed for Kate
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
21
The Man From Snowy River II

The Man From Snowy River II

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Man from Snowy River

The Man from Snowy River

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
½
Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★½
Edit this entry  
04
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry