• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Pitch Perfect 3

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Wind River

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Giver

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

    ★★★

  • Ender's Game

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Skyfall

  • Looper

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

  • The Cabin in the Woods

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • The King's Speech

  • Inception

    ★★★★★

  • The Informant!

  • Julie & Julia

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

  • The Dark Knight

  • Speed Racer

  • Fermat's Room

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Rocket Science

  • Casino Royale

  • The Prestige

    ★★★★

  • Inland Empire

  • The Fountain

  • The Girl Who Leapt Through Time

  • V for Vendetta

  • Good Night, and Good Luck.

  • The Chumscrubber

    ★★★★

  • Thank You for Smoking

  • I ♥ Huckabees

  • The Machinist

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • The Matrix Revolutions

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Lost in Translation

  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

  • The Matrix Reloaded

  • The Animatrix

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Hero

    ★★★★

  • Insomnia

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★