Abdulla has logged 157 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crank

Crank

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry