Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Peter Rabbit 2: The Runaway

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Spaceballs

    ★★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • The Mask

    ★★★★½

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★½

  • Run, Waiter, Run!

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 4.5 Average per month
  • 1 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Return of the Jedi

Jan 1

Last Film

The Great Gatsby

Dec 30

Diary Milestones

Dune
50th Oct 31

Genres, countries & languages

Comedy
30 films
Adventure
20 films
Sci Fi
17 films
Drama
14 films
Crime
14 films
Family
13 films
Animation
13 films
Action
12 films
Fantasy
11 films
Mystery
5 films
USA
49 films
UK
6 films
Germany
2 films
France
2 films
Hong Kong
2 films
Ireland
2 films
Canada
2 films
Australia
2 films
Japan
1 film
English
51 films
Czech
2 films
French
1 film
Drama
Average 4.18
Fantasy
Average 3.95
Crime
Average 3.89
Comedy
Average 3.82
Animation
Average 3.81
Thriller
Average 3.75
Family
Average 3.73
Mystery
Average 3.70
Adventure
Average 3.65
Sci Fi
Average 3.59
USA
Average 3.82
UK
Average 3.75
English
Average 3.81

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kristy’s most liked review

The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

★★★★

The amount of weird is weirdly good.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Space Jam: A New Legacy
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Dune
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Run, Waiter, Run!
Average weighted rating:

3.6

Films Kristy watched in 2021

  • The Great Gatsby
  • Adele Hasn't Had Her Dinner Yet
  • Run, Waiter, Run!
  • Taxi 2
  • Dune
  • Around the World in 80 Days
  • Pixie
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • Wall Street
  • Death Becomes Her
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Austin Powers in Goldmember
  • No Sudden Move
  • Peter Rabbit 2: The Runaway
  • Ford v Ferrari
  • The Departed
  • Gangs of New York
  • Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog
  • Free Guy
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • School of Rock
  • Space Jam
  • Galaxy Quest
  • The Suicide Squad
  • Space Jam: A New Legacy
  • Cruella
  • The Woman in the Window
  • Luca
  • The Willoughbys
  • The Mitchells vs. The Machines
  • I Care a Lot
  • Wolfwalkers
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • 11.22.63
  • WandaVision
  • The Mask
  • Palm Springs
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Ratatouille
  • Ratatouille: The TikTok Musical
  • The Croods: A New Age
  • The Addams Family
  • Trolls World Tour
  • Scoob!
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • Spaceballs
  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
  • Wonder Woman 1984
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi

World map

Highly rated films Kristy is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more