RSS feed for Kumar

Kumar has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Motocrossed

Motocrossed

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry