RSS feed for Kumar
  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★½

    Needed more Lady Trieu, but other than that this was excellent.

  • Out of Sight

    Out of Sight

    ★★★★

    I was so skeptical of the romantic plot for the first half of the movie...and then the hotel scene happened. Damn. That'll teach me to underestimate Soderbergh. Also J Lo is great in this.

  • The Duchess

    The Duchess

    ★★★

    Some great performances, but the script gives too little space for the Duchess' passions amid all the staring at her pain.

  • Haywire

    Haywire

    ★★★½

    Feels a little unfinished, but it's a lot of fun. A good reminder that standard-fare-spy-thriller should not be harder to find than standard-fare-superhero-adventure, but what are you gonna do.

  • Anna Karenina

    Anna Karenina

    ★★★★½

    The conceit of this is great! Why didn't we celebrate this like we (sort of) celebrated 1917!

  • Clue

    Clue

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    How long do you think the writers laughed when they came up with the line "Communism was a red herring?"

  • Bridesmaids

    Bridesmaids

    ★★★½

    zoe's review of this movie: "white women are canceled"

  • They Call Me Mister Tibbs!

    They Call Me Mister Tibbs!

    ★★½

    The police procedural part is actually pretty good, but the family drama...not so much.

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★

    This is a whole lot of fun and I had a good time. I wish there was more Catherine Zeta Jones.

    I would watch an entire movie about the Lucy Liu character.

    It is completely bonkers that this won Best Picture!

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★½

    This movie is delightful and also extremely funny. God bless whoever cast Bill Nighy in this.

  • Mansfield Park

    Mansfield Park

    ★★★½

    They tried something interesting here and I liked it, even if the ending falls apart. I appreciate the disdain this movie has for all the male characters. I wish they had gone further with the nascent anti-colonial critique. But the touch of Tom being the only one to care about the horror of slavery but also a drunkard who does that thing he does in the Lovers' Vows staging is a good move.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    I watched this with a friend and we both agreed that it falls into the Detective Pikachu category of "this was bad and a total mess but I had a great time."

    The last half hour was surprisingly very good!

    Also what the hell is Ewan McGregor doing throughout this entire movie!