Highest rated films

  • Calvary

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • Veronica Mars

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Where Do We Go Now?

    ★★★★★

  • Salaam Bombay!

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Belle

    ★★★★½

  • Europa Europa

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • The Night of Truth

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★★

  • Vagabond

    ★★★★

  • In a World...

    ★★★★

  • Seven Beauties

    ★★★★

  • Sleepwalk with Me

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Her

Jan 10

Last Film

Selma

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
16 films
Sci Fi
15 films
Adventure
13 films
Romance
12 films
Action
12 films
Thriller
7 films
Fantasy
7 films
History
4 films
Animation
4 films
USA
39 films
UK
15 films
Germany
8 films
France
8 films
Denmark
3 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
Canada
2 films
China
2 films
Czechia
2 films
English
50 films
French
8 films
German
5 films
Spanish
5 films
Russian
3 films
Arabic
3 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Hindi
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Transcendence
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Promise
Average weighted rating:

3.3

Films Kumar watched in 2014

  • Selma
  • Black Mirror: The National Anthem
  • The Boondock Saints
  • Citizenfour
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Interstellar
  • Dear White People
  • In a World...
  • Gone Girl
  • Sleepwalk with Me
  • Boyhood
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • What If
  • Calvary
  • A Royal Affair
  • Guardians of the Galaxy
  • Snowpiercer
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Begin Again
  • Edge of Tomorrow
  • Obvious Child
  • How to Train Your Dragon 2
  • How to Train Your Dragon
  • Belle
  • The Fault in Our Stars
  • Man of Steel
  • X-Men: Days of Future Past
  • Frozen
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Neighbors
  • Godzilla
  • Nebraska
  • Philomena
  • In Your Eyes
  • Xiu Xiu: The Sent-Down Girl
  • Transcendence
  • The Hidden Half
  • The Grand Budapest Hotel
  • Salaam Bombay!
  • The Night of Truth
  • Where Do We Go Now?
  • Only Lovers Left Alive
  • Veronica Mars
  • Sweetie
  • Camila
  • The Promise
  • Amélie
  • Europa Europa
  • The Lego Movie
  • Seven Beauties
  • Gravity
  • Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin
  • Life Itself
  • The Square
  • Vagabond
  • Her

World Map

Highly rated films Kumar is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Nightcrawler

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more