Highest rated films

  • Mangrove

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★★½

  • Be Water

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Devs

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Eat Drink Man Woman

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 143 Films watched
  • 11.9 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Jan 5

Most Watched

Knives Out

twice

Last Film

Yearly Departed

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
65 films
Comedy
39 films
Adventure
33 films
Action
32 films
Crime
31 films
Sci Fi
24 films
Thriller
21 films
Romance
20 films
Fantasy
17 films
Mystery
16 films
USA
109 films
UK
40 films
France
5 films
Canada
4 films
Germany
3 films
Taiwan
2 films
China
2 films
Japan
2 films
New Zealand
2 films
English
139 films
French
18 films
Italian
9 films
Russian
9 films
German
8 films
Spanish
7 films
Chinese
6 films
Hungarian
3 films
Japanese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 761

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kumar’s most liked review

Portrait of a Lady on Fire

★★★★★

Wow. I feel very grateful to have seen this in a cinema.

More reviews

Kumar’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Death in the Clouds

Films Kumar watched in 2020

  • Yearly Departed
  • Doctor Strange
  • Sharp Objects
  • Die Hard
  • Knives Out
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Avengers: Infinity War
  • Ocean's Twelve
  • Boys State
  • The Man Who Wasn't There
  • Black Panther
  • Spider-Man: Homecoming
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Death at a Funeral
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • Thor: Ragnarok
  • Mangrove
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Death in the Clouds
  • An Inspector Calls
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • And Then There Were None
  • Iron Man 3
  • 537 Votes
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Quiz
  • Burn After Reading
  • The Witches
  • The Queen's Gambit
  • Come and See
  • The Comey Rule
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Marie Antoinette
  • Bad Boys
  • Battlestar Galactica
  • The Proposal
  • Spelling the Dream
  • A Knight's Tale
  • Marple: Nemesis
  • Enola Holmes
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Ocean's Eleven
  • Pushing Hands
  • Mulan
  • Collateral
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Candyman
  • Marple: Towards Zero
  • Howards End
  • Sleepless in Seattle
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • This Was the XFL
  • The Old Guard
  • Office Space
  • Black Mirror: USS Callister
  • Palm Springs
  • Michael Clayton
  • John Adams
  • Best in Show
  • The '99ers
  • Hamilton
  • Stalker
  • Sabotage
  • Marple: Ordeal by Innocence
  • While We're Young
  • Be Water
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Artemis Fowl
  • Eat Drink Man Woman
  • Da 5 Bloods
  • Marple: At Bertram's Hotel
  • Marple: The Sittaford Mystery
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Lance
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Marple: By the Pricking of my Thumbs
  • Marple: The Moving Finger
  • Marple: Sleeping Murder
  • A Murder is Announced
  • The Last Dance
  • Black Mirror: San Junipero
  • How to Build a Girl
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Playing for the Mob
  • Bad Education
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Saving Face
  • The Half of It
  • Rand University
  • Kareem: Minority of One
  • The Limey
  • What We Do in the Shadows
  • The Rainmaker
  • McMillion$
  • Ratatouille
  • Devs
  • Tag
  • Sunset Boulevard
  • Always Be My Maybe
  • Seven Psychopaths
  • Minority Report
  • The Thirteenth Year
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • The Graduate
  • Magic Mike
  • Out of Sight
  • The Duchess
  • Haywire
  • Anna Karenina
  • Clue
  • Bridesmaids
  • The Apartment
  • They Call Me Mister Tibbs!
  • Chicago
  • Emma.
  • Lady Macbeth
  • Okja
  • Mansfield Park
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Assistant
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Ford v Ferrari
  • 21 Jump Street
  • The Gentlemen
  • Uncut Gems
  • The Two Popes
  • Joker
  • 1917
  • Inception
  • Little Women
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Souvenir
  • Knives Out

World Map

Highly rated films Kumar is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Red Post on Escher Street
  • Lovers Rock

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more