Sort by

Hungkat has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Villains

Villains

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★
Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry