RSS feed for Dan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★½
Edit this entry  
31
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
01
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★½
Edit this entry  
16
Speed

Speed

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Edit this entry