Sort by

Kurdt has logged 340 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Family

Almost Family

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Tape

Tape

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Mutual Appreciation

Mutual Appreciation

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
'71

'71

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★
Edit this entry  
18
Lawn Dogs

Lawn Dogs

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
After Life

After Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quiet City

Quiet City

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★
Edit this entry  
08
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deep End

Deep End

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bleak Night

Bleak Night

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
NOKAS

NOKAS

2010
×
★★
Edit this entry  
26
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
King of Devil's Island

King of Devil's Island

2010
×
★★
Edit this entry  
23
See You Next Tuesday

See You Next Tuesday

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Joy Kevin

Joy Kevin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★½
Edit this entry  
16
Distance

Distance

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry