Sort by

Kurdt has logged 37 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★
Edit this entry  
31
R-Point

R-Point

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roman Polanski: Wanted and Desired

Roman Polanski: Wanted and Desired

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spartan

Spartan

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Dance Party, USA

Dance Party, USA

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
Blind

Blind

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Putty Hill

Putty Hill

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crying Out Love in the Center of the World

Crying Out Love in the Center of the World

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snakes and Earrings

Snakes and Earrings

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hammett

Hammett

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Noi the Albino

Noi the Albino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Edit this entry