Sort by

Kurdt has logged 522 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
California Split

California Split

1974
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Two Step

Two Step

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★½
Edit this entry  
07
American Mary

American Mary

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Marvellous

Marvellous

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In & Out

In & Out

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★
Edit this entry  
22
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry