Kurdt has logged 43 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zardoz

Zardoz

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spy

Spy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Valley

Happy Valley

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Restless

Restless

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry