Sort by

Kurdt has logged 520 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
Short Eyes

Short Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★½
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★
Edit this entry  
15
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★½
Edit this entry  
11
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Single White Female

Single White Female

1992
×
★½
Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The War Room

The War Room

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★
Edit this entry  
17
My Life Without Me

My Life Without Me

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry