Kurdt has logged 48 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waiting...

Waiting...

2005
×
Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
27
Things Behind the Sun

Things Behind the Sun

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The International Sign for Choking

The International Sign for Choking

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell

A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seventeen

Seventeen

1983
×
Edit this entry  
21
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shit Year

Shit Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
OK, Good

OK, Good

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
She Monkeys

She Monkeys

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Zombie Nightmare

Zombie Nightmare

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Bummer Summer

Bummer Summer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lightning Over Water

Lightning Over Water

1980
×
Edit this entry  
12
The Zone

The Zone

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★½
Edit this entry  
06
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
Edit this entry  
06
Whip It

Whip It

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pavilion

Pavilion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beeswax

Beeswax

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only the Young

Only the Young

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of Terror

Night of Terror

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Sliver

Sliver

1993
×
Read the review Edit this entry  
02
We Can't Go Home Again

We Can't Go Home Again

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
Crimes Against Humanity

Crimes Against Humanity

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry