Sort by

Kurdt has logged 40 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Herostratus

Herostratus

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nobody Waved Goodbye

Nobody Waved Goodbye

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Echoes of Silence

Echoes of Silence

1965
×
Edit this entry  
25
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★½
Edit this entry  
24
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flannel Pajamas

Flannel Pajamas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Obsession

Obsession

1976
×
★★
Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
18
Westworld

Westworld

1973
×
★★
Edit this entry  
17
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evolution

Evolution

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
#Horror

#Horror

2015
×
Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretty Persuasion

Pretty Persuasion

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
Edit this entry  
14
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harmontown

Harmontown

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lonely Guy

The Lonely Guy

1984
×
★½
Edit this entry  
09
U Turn

U Turn

1997
×
★½
Edit this entry  
08
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Comedian

Comedian

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocktober Blood

Rocktober Blood

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Muse

The Muse

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Edit this entry