Kurdt has logged 548 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Remember

Remember

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The House

The House

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Gook

Gook

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Two Girls and a Guy

Two Girls and a Guy

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
Edit this entry  
02
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Darling

Darling

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
Edit this entry  
25
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★½
Edit this entry  
24
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Images

Images

1972
×
Edit this entry  
19
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Edit this entry  
14
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Parkland

Parkland

2013
×
★★
Edit this entry