Kurdt has logged 52 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night

Last Night

2010
×
Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★½
Edit this entry  
26
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★
Edit this entry  
22
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shara

Shara

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mimic

Mimic

1997
×
★½
Edit this entry  
17
The Shout

The Shout

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Park Row

Park Row

1952
×
★★★
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Art History

Art History

2011
×
Edit this entry  
13
Jauja

Jauja

2014
×
★½
Edit this entry  
12
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Charisma

Charisma

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Edit this entry  
08
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★
Edit this entry  
08
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★½
Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Tiresia

Tiresia

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nathalie Granger

Nathalie Granger

1972
×
Edit this entry  
02
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry