RSS feed for Kurdt

Kurdt has logged 499 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★½
Edit this entry  
23
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Share

Share

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★½
Edit this entry  
18
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julia

Julia

1977
×
★★½
Edit this entry  
12
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★
Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★
Edit this entry