RSS feed for Kurdt

Kurdt has logged 55 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Felicia's Journey

Felicia's Journey

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
Edit this entry  
28
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Western

Western

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man on the Roof

Man on the Roof

1976
×
★★½
Edit this entry  
26
Soni

Soni

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adoration

Adoration

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life and Nothing More

Life and Nothing More

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Love After Love

Love After Love

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frost

Frost

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★½
Edit this entry  
08
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Indian Runner

The Indian Runner

1991
×
★★★
Edit this entry