• In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★

  • No Man of Her Own

    ★★½

  • Gun Crazy

    ★★★½

  • The Reckless Moment

    ★★

  • Late Spring

    ★★★½

  • White Heat

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★

  • Too Late for Tears

  • Act of Violence

    ★★★

  • Portrait of Jennie

    ★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • They Live by Night

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★

  • All My Sons

    ★★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★

  • The Naked City

    ★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • Brighton Rock

  • Daisy Kenyon

    ★★

  • Out of the Past

    ★★½

  • Body and Soul

    ★★★½

  • Kiss of Death

    ★★★

  • Odd Man Out

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★

  • The Chase

    ★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★

  • The Killers

    ★★★

  • The Big Sleep

    ★★★

  • The Stranger

  • The Strange Love of Martha Ivers

    ★★★½

  • The Dark Corner

    ★★

  • Cluny Brown

    ★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★½

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • The Clock

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Laura

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • Heaven Can Wait

    ★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★

  • The More the Merrier

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Random Harvest

    ★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • In This Our Life

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Devil and Miss Jones

    ★★★½

  • Meet John Doe

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★½

  • The Letter

    ★★★

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • The Mortal Storm

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★