• My Darling Clementine

    ★★★

  • The Killers

    ★★★

  • The Big Sleep

    ★★★

  • The Stranger

  • The Strange Love of Martha Ivers

    ★★★½

  • The Dark Corner

    ★★

  • Cluny Brown

    ★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★½

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • The Clock

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Laura

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • Heaven Can Wait

    ★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★

  • The More the Merrier

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Random Harvest

    ★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • In This Our Life

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Devil and Miss Jones

    ★★★½

  • Meet John Doe

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★½

  • The Letter

    ★★★

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • The Mortal Storm

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★½

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★

  • Midnight

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★½

  • You Can't Take It with You

    ★★½

  • Port of Shadows

    ★★★★

  • Angel

    ★★½

  • Grand Illusion

    ★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • History Is Made at Night

    ★★★★★

  • Dodsworth

    ★★★

  • My Man Godfrey

    ★★½

  • Top Hat

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Design for Living

  • Footlight Parade

  • 42nd Street

  • Trouble in Paradise

    ★★★½

  • Merrily We Go to Hell

    ★½

  • Scarface

    ★★★½

  • M

    ★★★

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Dishonored

    ★★

  • City Lights

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★½