kurks has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
Edit this entry  
15
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Edit this entry