kurks has logged 53 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
Read the review Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
24
Five Square Meters

Five Square Meters

2011
×
★½
Edit this entry  
24
It Happened in Broad Daylight

It Happened in Broad Daylight

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Strange Voyage

Strange Voyage

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
9 Songs

9 Songs

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Specials

The Specials

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Women

Two Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Un millón en la basura

Un millón en la basura

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All About Anna

All About Anna

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Main Street

Main Street

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Occupant

The Occupant

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Playground

Playground

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry