Kurosawa has logged 52 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
05
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Canal

The Canal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mugshot

Mugshot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Master Builder

A Master Builder

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Never Cry Wolf

Never Cry Wolf

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Proteus: A Nineteenth Century Vision

Proteus: A Nineteenth Century Vision

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Patch Town

Patch Town

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★★★★
Edit this entry