Sort by

Kurosawa has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Oscar Peterson: Black + White

Oscar Peterson: Black + White

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dr. Death: The Undoctored Story

Dr. Death: The Undoctored Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Magic Shadows, Elwy Yost: A Life in Movies

Magic Shadows, Elwy Yost: A Life in Movies

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squirm

Squirm

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Prince of Space

Prince of Space

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gunslinger

Gunslinger

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from the Bronx

Escape from the Bronx

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Hercules Against the Moon Men

Hercules Against the Moon Men

1964
×
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Money Plane

Money Plane

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Death

Dr. Death

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extract

Extract

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
Being There

Being There

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★
Edit this entry  
26
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Eric & Ernie

Eric & Ernie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Brain Eaters

The Brain Eaters

1958
×
½
Read the review Edit this entry  
08
9/11: The Falling Man

9/11: The Falling Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
O'Say Can You See 2

O'Say Can You See 2

2011
×
★★★
Edit this entry