Sort by

Kurosawa has logged 72 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Screaming Skull

The Screaming Skull

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Court Case

Court Case

1978
×
Read the review Edit this entry  
27
Munchie

Munchie

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Joe vs Carole

Joe vs Carole

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Let's Make a Meal in 20 Minutes

Let's Make a Meal in 20 Minutes

1950
×
Read the review Edit this entry  
13
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Pentaverate

The Pentaverate

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beyond Atlantis

Beyond Atlantis

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Like A Rolling Stone: The Life & Times of Ben Fong-Torres

Like A Rolling Stone: The Life & Times of Ben Fong-Torres

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Trial of Adolf Eichmann

The Trial of Adolf Eichmann

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
The Kids in the Hall: Death Comes to Town

The Kids in the Hall: Death Comes to Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Terror Train

Terror Train

1980
×
Read the review Edit this entry  
02
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Triumph: Rock & Roll Machine

Triumph: Rock & Roll Machine

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Touch of Satan

The Touch of Satan

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Space Mutiny

Space Mutiny

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Pipeline to the Clouds

Pipeline to the Clouds

1951
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Robot Wars

Robot Wars

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Clifford

Clifford

1994
×
★★
Edit this entry  
28
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Against the Ice

Against the Ice

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forgive Us Our Trespasses

Forgive Us Our Trespasses

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Santo in the Treasure of Dracula

Santo in the Treasure of Dracula

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
28
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jason and Shirley

Jason and Shirley

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stitches

Stitches

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry