Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
Edit this entry  
02
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Bestia

Bestia

2021
×
Edit this entry  
02
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House

The House

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midwives

Midwives

2022
×
Edit this entry  
26
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Read prior review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vive Le Tour

Vive Le Tour

1962
×
Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry