Sort by

karsten has logged 172 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Split Ends

Split Ends

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry