Highest rated films

  • Roma

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 197 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Wonder

Jan 1

Most Watched

First Reformed

3 times

Raw

3 times

Eighth Grade

3 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Suspiria

twice

Last Film

Bird Box

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
116 films
Comedy
64 films
Thriller
32 films
Sci Fi
30 films
Adventure
29 films
Romance
27 films
Horror
26 films
Crime
26 films
Action
22 films
Fantasy
21 films
USA
158 films
UK
41 films
France
18 films
Canada
10 films
Japan
9 films
Germany
9 films
Belgium
7 films
Italy
6 films
Ireland
5 films
Switzerland
3 films
English
169 films
French
9 films
Japanese
7 films
Spanish
4 films
Italian
2 films
Cantonese
1 film
Swedish
1 film
Czech
1 film
Korean
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 92 Added 317

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

karsten’s most liked review

Her

Her

★★★★★

without getting too personal, this film just helped me a lot. when you’re happy this thing can really put you down. but when you’re down it takes a big warm blanket and wraps it around you.

More reviews

karsten’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Longest Summer in America
Average weighted rating:

3.8

Films karsten watched in 2018

  • Bird Box
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Spotlight
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • If Beale Street Could Talk
  • Elf
  • Leave No Trace
  • Shoplifters
  • The Rider
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Lobster
  • Lover
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Thoroughbreds
  • Forty Guns
  • Roma
  • First Reformed
  • Ralph Breaks the Internet
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Overlord
  • Wreck-It Ralph
  • Burning
  • The Favourite
  • The House That Jack Built
  • Green Book
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Paterson
  • At Eternity's Gate
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Airplane!
  • Fargo
  • Widows
  • Boy Erased
  • Free Solo
  • The Grinch
  • Unsane
  • Bohemian Rhapsody
  • Wildlife
  • Raw
  • Suspiria
  • Halloween
  • Hi Stranger
  • Young Frankenstein
  • Bad Times at the El Royale
  • Dr. Phibes Rises Again
  • First Reformed
  • Kiki's Delivery Service
  • King Kong
  • The Abominable Dr. Phibes
  • House on Haunted Hill
  • White Zombie
  • First Man
  • Beautiful Boy
  • Robots
  • A Star Is Born
  • mid90s
  • Tron
  • The Sisters Brothers
  • Her
  • Anemic Cinema
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Longest Summer in America
  • White Boy Rick
  • Mandy
  • Pine
  • The Thing
  • So Is This
  • Hoodwinked!
  • Madeline's Madeline
  • Searching
  • Breathless
  • Suspiria
  • Inception
  • Trainspotting
  • Rear Window
  • City Lights
  • Pan's Labyrinth
  • The Terminator
  • Apocalypse Now
  • 2001: A Space Odyssey
  • 12 Angry Men
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Psycho
  • Eighth Grade
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Inherent Vice
  • Guy and Madeline on a Park Bench
  • Suspiria
  • BlacKkKlansman
  • The Seventh Seal
  • Casablanca
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Red Beard
  • The Red Turtle
  • Isle of Dogs
  • A Clockwork Orange
  • Eighth Grade
  • Blindspotting
  • Close-Up
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Die Hard
  • Nocturnal Animals
  • Rashomon
  • Ex Machina
  • Rushmore
  • Gone Girl
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • House
  • Raging Bull
  • Hot Summer Nights
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • My Neighbor Totoro
  • Taxi Driver
  • Eyes Without a Face
  • Three Identical Strangers
  • Set It Up
  • Mamma Mia!
  • Sorry to Bother You
  • Call Me by Your Name
  • Under the Skin
  • The Emoji Movie
  • The Longest Week
  • Anomalisa
  • The Holy Mountain
  • Boogie Nights
  • Baywatch
  • Daisies
  • Requiem for a Dream
  • Chungking Express
  • The Godfather
  • Raw
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Little Miss Sunshine
  • Tag
  • Thor: Ragnarok
  • Zodiac
  • Bao
  • Incredibles 2
  • The Incredibles
  • Stalker
  • The Theory of Everything
  • Carol
  • Raw
  • Ocean's Eight
  • Sing Street
  • Singin' in the Rain
  • Mamma Mia!
  • The Shining
  • American Beauty
  • First Reformed
  • Beyond the Black Rainbow
  • Megamind
  • Amélie
  • Deadpool 2
  • 2001: A Space Odyssey
  • Disobedience
  • Enter the Void
  • Eighth Grade
  • Tully
  • Avengers: Infinity War
  • Lean on Pete
  • Mad Max: Fury Road
  • Minding the Gap
  • Beyond the Black Rainbow
  • You Were Never Really Here
  • Ready Player One
  • Whiplash
  • Good Time
  • Fantastic Mr. Fox
  • American Graffiti
  • A Fantastic Woman
  • A Quiet Place
  • Spirited Away
  • The Death of Stalin
  • Game Night
  • Love, Simon
  • The Royal Tenenbaums
  • The Shape of Water
  • Three Colors: Blue
  • Coherence
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Creep 2
  • Do the Right Thing
  • Rocky
  • The Post
  • Thelma & Louise
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Silence of the Lambs
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • I, Tonya
  • Wonder

World map

Highly rated films karsten is yet to see

  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Vada Chennai
  • Dirty Computer

Highly rated with karsten’s friends Patron

  • The Shining
  • 2001: A Space Odyssey
  • Spirited Away
  • Lady Bird
  • The Incredibles
  • Call Me by Your Name
  • La La Land
  • If Beale Street Could Talk
  • Get Out
  • Roma
  • Paddington 2
  • Phantom Thread
  • The Florida Project
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Shoplifters
  • Good Time
  • Minding the Gap
  • First Reformed
  • Halloween
  • Eighth Grade
  • The Favourite
  • Shirkers
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Shape of Water
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Paddington
  • Blade Runner 2049
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Suspiria
  • The Killing of a Sacred Deer
  • You Were Never Really Here
  • The Rider
  • Suspiria
  • Coco
  • Burning
  • Love, Simon
  • Widows
  • Madeline's Madeline
  • Hereditary
  • Leave No Trace
  • Skate Kitchen
  • Mandy
  • The Tale
  • Annihilation
  • Blindspotting
  • Searching
  • Support the Girls
  • Cold War
  • First Man
  • A Star Is Born
  • Lean on Pete
  • Isle of Dogs
  • I, Tonya
  • Tully
  • Revenge
  • The Sisters Brothers
  • BlacKkKlansman
  • Black Panther
  • Unsane

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more