Sort by

Kurtis has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
01
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry