Mank

Mank ★★

"Sosyalizmde herkes bolluğu paylaşır. Komünizmde ise herkes yokluğu paylaşır"

1941 yapımı bir çok eleştirmenin saygı duyduğu bir film olan "Citizen Kane" filminin senaristi Mankiewicz'in hayatına değinen bu filme biyografik bir anlatım ve o dönemin ruhuna yakışan çekim teknikleri eşlik ediyor. Modası geçmiş ama büyüleyici Hollywood'un atmosferini aynı şekilde vermek konusunda başarılı olsa da senaryo konusunda oldukça yavan kalıyor.

Filmin kurgu tarzı gerçekten inanılmaz yoruyor izleyiciyi. Bir anda farklı bir tarihe gerekli ya da gereksiz bir sahneye yolluyor film ve bunu kolay bir anlatım ile yapmıyor. Eski tarzı tekrardan yaşatmaya çalışırken senaryoda bir sürü eksiklikler ortaya çıkıyor. Saçma sapan konuları izleyiciye büyüleyici sunma merakı nereden çıktı onu da çözemiyorum. Filmin çekim teknikleri ve görsel kalitesi inanılmaz. Bu konu tartışılmayacak kadar kesinlik taşıyor. Sanki bir zaman makinası icat olmuş da o döneme ışınlanmış gibiyim. Fakat bir senaristin hayatını anlatırken senaryoda sıkıcı bir sürü meselenin varlığı gerçekten hiç çekici değil. Görsel kalite ne kadar iyiyse, diyaloglar, senaryo ve kurgu o kadar kötü. Her izleyiciye hitap etmeyen yapısıyla da filmi daha ilk 10 dakikada kapattırması mümkün bir yapım olmuş.

Oyunculuklar gayet güzel ve kesinlikle o dönemin hakkını veriyor. Fakat filmde anlatılan senaryodaki senaryo anlatımı filmin anlatım tarzını yok ediyor. Görsel kalite harikası bir dönem filmi, ancak sıkıcı.

4/10