Snowpiercer

Snowpiercer ★★★★

"Ben şapkayım, siz de ayakkabı"

Dünya küresel ısınmanın getirdiği bir felakete sürüklenmektedir. Dünyanın yaşanamayacak yer haline gelmesinden endişelenen bilim adamları yeni bir fikir ile gelir ve dünyanın ısısını yapay yollarla azaltma seçeneğini mantıklı bulur. Cw7 gazını atmosfere salmaya başlarlar ve bu ilk bakışta işe yarıyor olarak gözükür. Dünyanın ısısı azalmıştır fakat çok fazla azalmıştır. Tehlike kendini gösterdiğinde iş işten geçmiştir ve tüm insanlık ölmüştür, felaket yaşanmadan önce Willford trenine binenler hariç. Bu trende başlıyor hikaye ve dünya düzenini 1001 vagonluk bir trene uyarlıyor.

Senaryo başarılı bir elden çıkmış diyebiliriz fakat uyarlama olduğunu da belirtmek gerek. Kurgusal açıdan film biraz hüsrana uğratıyor olsa da genel bakımdan izlenebilir bir hikaye sunmayı başarıyor film. Yönetmenin bakış açısı sadece kuyruk bölümü üzerine olduğundan dolayı 1001 vagonluk trenin sadece belirli sayıda azınlığını izleyebiliyoruz. Bize sunulan kısım oldukça kısıtlı olmasına rağmen bunlar da çok da farklı duygulara uçurmuyor bizi. Filmdeki gerilim seviyesinin daha da fazla olmasını beklerdim ki burada biraz hayal kırıklığı yaşatıyor diyebilirim. Onun haricine alt sınıf ve üst sınıf farkı çok iyi bir şekilde yansıtılmış ve sinematografi oldukça ikonik resmedilmiş. Senaryonın bazı konulara cevap vermemesi sinir bozsa da genel anlamda çok başarılı bir anlatım hakim diyebilirim

Oyunculuklar çok başarılı. Fakat özellikle farklı filmlerde de gördüğümüz koreli oyuncuyu çok sevdim. İnanılmaz bir havaya sokuyor filmi.

Genel olarak çok sevdiğim fakat bazı eksik noktaları da bulunan senaryonun çarpıcı yerlere ulaştığı etkili bir film olmuş.

8/10