Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ted

Ted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Host

Host

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sisters-In-Law at War

Sisters-In-Law at War

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Sister

Sister

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daughter

Daughter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pocket Hercules: Naim Suleymanoglu

Pocket Hercules: Naim Suleymanoglu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry