Brian has logged 440 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From the Land of the Moon

From the Land of the Moon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Midwife

The Midwife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry