Sort by

Kristian has logged 224 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Client

The Client

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
07
Gypsy

Gypsy

1937
×
Read the review Edit this entry  
06
The Bridal Party in Hardanger

The Bridal Party in Hardanger

1926
×
Edit this entry  
01
Insomnia

Insomnia

1997
×
Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
Edit this entry  
21
The Wave

The Wave

2015
×
Edit this entry  
21
Orion's Belt

Orion's Belt

1985
×
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
08
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wives

Wives

1975
×
Edit this entry  
07
The Chasers

The Chasers

1959
×
Edit this entry  
06
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Tom Segura: Mostly Stories

Tom Segura: Mostly Stories

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
01
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nine Lives

Nine Lives

1957
×
Edit this entry  
31
Death Is a Caress

Death Is a Caress

1949
×
Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
Edit this entry  
25
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Casper and Emma at the Theatre

Casper and Emma at the Theatre

2017
×
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry