Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
vela🕯

vela🕯

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for vela🕯
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • vela🕯’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Penelope

    Penelope 2006

    ★★ Watched by vela🕯 22 Jun 2022

    the kid yelling "rich people suck" absolutely understood what the story was about

  • Whiplash

    Whiplash 2014

    ★★★★★ Added by vela🕯

    this is such a horny film... i don't think i have explain it

  • Far From the Tree

    Far From the Tree 2021

    Watched by vela🕯 18 Jun 2022

    watching this and encanto back to back, we are healing generational trauma today, lads

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★½ Watched by vela🕯 18 Jun 2022

    this was fine... for me the biggest highlight was dos oruguitas, which absolutely deserved to have won the oscar for best song, sorry to miss eilish but they only gave her the oscar cause it was bond's 60th anniversary

  • Avenging Angelo

    Avenging Angelo 2002

    ½ Watched by vela🕯 18 Jun 2022

    god, this has such an ugly ass soundtrack and terrible dialogue... it didn't even work as background noise

  • Sneakers

    Sneakers 1992

    ★★★ Watched by vela🕯 08 Jun 2022

    the dad vibes radiating from this... i can't explain it, it just feels that way

  • Tango & Cash

    Tango & Cash 1989

    ★★★ Watched by vela🕯 06 Jun 2022

    at first i was like do you think they ever explored each other's bodies? but not even halfway i was absolutely sure of it

  • Under the Banner of Heaven

    Under the Banner of Heaven 2022

    ★★★★ Watched by vela🕯 03 Jun 2022

    the whole cast carried and that was what made this so captivating, there were some bits that felt tedious but even then i couldn't keep my eyes off the screen

    i quite liked the back and forward of the story and the retelling of the religion's history, which was interesting to learn more about... i really hope this gets the recognition it deserves, there's gotta be some emmys going their way

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★½ Watched by vela🕯 03 Jun 2022

    girlies that grew up w overprotective parents where u at ?

  • The Mummy

    The Mummy 2017

    ★ Watched by vela🕯 28 May 2022

    imagine not picking being a god next to sofia boutella... could not be me

  • Willow

    Willow 1988

    ★★★½ Watched by vela🕯 27 May 2022

    very cheesy, very 80's... val kilmer once again looks like hot shit

  • Kidnap

    Kidnap 2017

    ★ Watched by vela🕯 25 May 2022

    the letterboxd summary including (in her minivan) fucking kills me

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 78

Review Tags

21
  • 100th
  • *
  • first
  • 2020
  • 2021
  • last
  • 2018
  • 2019
  • henry lau is bae
  • 1st
  • 2022
  • 500th
  • blessed
  • i mean........... i guess ?
  • i wasn't expecting anything less from jake gyllenhaal as a cowboy again
  • im gonna sue
  • im just rating the ending
  • is more likely than you think
  • me getting attached to a background character ?
  • me watching a film on its opening weekend ? so out of character
  • that poster tho
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro