Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Huey Long

Huey Long

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Major League

Major League

1989
×
Read the review Edit this entry