RSS feed for Kwame
  • 3 Brothers – Radio Raheem, Eric Garner And George Floyd

  • The Lovebirds

    ★★★

  • Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★

  • Tigertail

    ★★★½

  • Uncorked

    ★★★

  • The Weeknd: After Hours

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Superman: Red Son

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Lamp Life

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • 21 Bridges

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★★★

  • Wonder Woman: Bloodlines

    ★★½

  • Who Killed Malcolm X?

    ★★★½

  • Tall Girl

  • American Son

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Waves

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Float

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Hair Love

  • The Cat and the Moon

    ★★★

  • Brother

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans

    ★★★

  • Batman: Hush

    ★★½

  • Crawl

    ★★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Kiss of the Rabbit God

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Ma

    ★★★½

  • Murder Mystery

    ★★

  • L'Observateur

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Brightburn

    ★★

  • Aladdin

    ★★★

  • All in My Family

    ★★★½