Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
01
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry