• Malignant

    Malignant

    ★★½

    very silly film but in a sort of good but sort of not way

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

    People Just Do Nothing: Big in Japan

    ★★★★★

    an immaculate way to wrap up the tv series. still don't know how steves got let into the country, but i'm so glad he did.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★½

    saw this for a 'secret screening', probably would not have gone to see it otherwise.

  • The Nest

    The Nest

    ★★½

    i don’t know if the film is just that dark or if the lights were too bright in my screening but i couldn’t see anyone’s face for half the movie

  • Zola

    Zola

    ★★★★

    not actually that long but it is full of suspense! (if you haven't read the tweets it's based on that is)

  • Our Ladies

    Our Ladies

    ★★★★

    i love media about girls being pals

  • Deerskin

    Deerskin

    ★★★★

    don't you see his killer style?

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    sad dad mads and his pals get drunk and stay drunk. hilarity and tragedy ensues.

  • Judy

    Judy

    ★★★

    I'm not that keen on musical films in general but I have to say Ms Renee did the iconic Judy Garland justice

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★

    Went to see the 4K remaster. It's my first time watching this film and I was really worried it would be a Star Wars moment, meaning that all the memes I've seen over the years would completely ruin it for me.

    Happy to say that this did not happen and I am equally happy to report that there is no version of Keanu Reeves I wouldn't marry.

  • Crawl

    Crawl

    ★★½

    I watched this at a secret screening and I was not in any way shape or form mentally prepared for it.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    I wanted to be grumpy that this was a thing since I felt Toy Story 3 was a satisfying Ending to the franchise but god dammit... I enjoyed this a lot.