2017

kyeah kyeah’s year to date

kyeah’s highest rated films

  • A Separation

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★½

  • The Red Turtle

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Taipei Story

    ★★★★

  • JohnnyExpress

    ★★★★

  • Valley Uprising

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Mother

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Persepolis

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Toni Erdmann

Jan 1

Last Film

Personal Shopper

Mar 20

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Mystery
7 films
Comedy
7 films
Thriller
6 films
Animation
3 films
Crime
3 films
Romance
3 films
Adventure
2 films
History
2 films
Horror
2 films
France
11 films
USA
10 films
Japan
3 films
Poland
3 films
Iran
3 films
Germany
3 films
Taiwan
2 films
South Korea
2 films
UK
2 films
English
18 films
French
8 films
Japanese
3 films
Polish
2 films
German
2 films
Romanian
1 film
Korean
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

kyeah’s most liked review

Get Out

★★★★

The crowd-pleaser Tucker and Dale should've been.

There's only one great performance here, and that's Kaluuya's expressive portrayal of Chris, a truly ordinary millennial. Kaluuya plays the role to a T, with a humored, half-pained politeness that crackles through despite an endless string of casually-racist remarks, and his presence is…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Superbia
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Moonlight
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Superbia
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Personal Shopper
  • Taipei Story
  • JohnnyExpress
  • Superbia
  • Valley Uprising
  • After the Storm
  • Blood Simple
  • Walkabout
  • Hiroshima Mon Amour
  • Moonlight
  • Get Out
  • Joe's Violin
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Nice Guys
  • The Red Turtle
  • The Salesman
  • Where Is My Friend's House?
  • Aquarius
  • Manchester by the Sea
  • Mother
  • Three Colors: Red
  • A Separation
  • 20th Century Women
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Silence
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Persepolis
  • Toni Erdmann

Highly rated films kyeah missed

  • Call Me by Your Name
  • Logan
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • John Wick: Chapter 2
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • A Ghost Story
  • Dave Chappelle: The Age of Spin

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more