kyle_plummer has logged 159 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Val

Val

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry