Sort by

Kyle has logged 126 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apples

Apples

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Chiara

A Chiara

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Echoes of the Empire: Beyond Genghis Khan

Echoes of the Empire: Beyond Genghis Khan

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fiddler's Journey to the Big Screen

Fiddler's Journey to the Big Screen

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Montana Story

Montana Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Mourning

Good Mourning

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happening

Happening

2021
×
Edit this entry  
12
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Will to See

The Will to See

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Duke

The Duke

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dual

Dual

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry