Sort by

kyle has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Viva

Viva

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry