kyle has logged 51 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannibal

Hannibal

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Town

The Town

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
O Happy Day: The Early Days of Black Gay Liberation

O Happy Day: The Early Days of Black Gay Liberation

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Coastal Elites

Coastal Elites

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little

Little

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry