Sort by

kyle has logged 161 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry