Sort by

kyle dunne has logged 225 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
One Drift and We All Go Home

One Drift and We All Go Home

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Edit this entry  
26
The Rescue

The Rescue

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Insecure: The End

Insecure: The End

2021
×
Edit this entry  
23
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maid

Maid

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Read the review Edit this entry  
18
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Supernova

Supernova

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Ailey

Ailey

2021
×
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Friends

Two Friends

1986
×
Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Book Club

Book Club

2018
×
Read the review Edit this entry